Nasza Archiwalna strona poświęcona zeszłej edycji Płuc w Częstochowie.
Częstochowski Alarm Smogowy pokazał, jakim powietrzem oddychamy!
Mobilne płuca dojechały do naszego miasta ,w tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą 63 lokalizacje w dziewięciu województwach, na tej trasie znalazła się również Częstochowa, dzięki staraniom Częstochowskiego Alarmu Smogowego (CzAS )oraz przy wsparciu SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji.
W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczął czwartą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”.
W kampanii pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy, weźmie udział aż siedem instalacji. Tegoroczna kampania jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.
W Dniu Czystego Powietrza (14 listopada) mobilne płuca można było zobaczyć w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni – Kujawsko-Pomorskie, Otwocku na Mazowszu, Strzelinie na Dolnym Śląsku, Nowym Targu na Podhalu oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w woj. śląskim. W Częstochowie planowaną przez CzAS, w porozumieniu z Magistratem lokalizacją jest postawienie instalacji w centrum na Placu Rady Europy. Instalację zasilania uruchomił Tauron za co bardzo dziękujemy.
Mieszkańcy będą mogli zaobserwować naocznie zanieczyszczenia powietrza przez 14 dni.
Mobilne płuca są w Częstochowie od 30 Listopada do 13 Grudnia. Już 7 dni płuca "oddychają" częstochowskim smogiem! Oto jest tego efekt:
Mobilne płuca już odjechały z naszego miasta, niestety przez dwa tygodnie zmieniły kolor ze śnieżno-białego na ciemno-grafitowy z powodu smogu...
Poniżej pierwszy materiał filmowy z ustawienia instalacji w naszym mieście, jak możecie zobaczyć Mobilne Płuca robią się już szare od smogu...
Postawienie "Mobilnych Płuc" na Placu Rady Europy w Częstochowie, zbiegło się z rozpoczęciem naszych projektów pt.: Częstochowski Alarmu Smogowy : "Termowizja, termomodernizacja, oszczędność energii i czyste powietrze!" Kłobucki Alarm Smogowy : "Termomodernizacja - szansą na poprawę jakości powietrza w Kłobucku." W tej nowej formie już na początku 2023 roku, zaprosimy mieszkańców regionu do aktywnego uczestnictwa w naszych działaniach. Kolejną nowością jest zwiększenie dostępności również dla dla mieszkańców powiatu Kłobuckiego, dzięki współpracy z Kłobuckim Alarmem Smogowym i realizacją ich projektu.
Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę. LINK do transmisji LIVE ON-LINE z instalacjami mobilnych płuc w sezonie grzewczym 2022-2023
created with
Ta strona korzysta z Plików Cookie