Płuca Częstochowa Nowa Edycja

To już jest 2 raz kiedy Płuca dotarły do Częstochowy. ​Zachęcamy do odwiedzenia naszej poprzedniej Edycji Częstochowskich Płuc.

płuca Częstochowa 2022


CzAS na zmianę, powietrza jakim oddychamy! 


Częstochowski Alarm Smogowy ponownie zaprosił "Mobilne Płuca" Polskiego Alarmu Smogowego by sprawdzić czy sytuacja uległa poprawie!


Dwumetrowy model ludzkich płuc będzie przez dwa tygodnie "oddychał" częstochowskim powietrzem na Starym Rynku, 
dzięki działaniom Huberta Pietrzaka z Fundacji Częstochowski Alarm Smogowy (CzAS) oraz przy wsparciu architektów z SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji proekologicznych w regionie. 
Akcja rozpoczęła się w Dniu Czystego Powietrza, to już  piątą edycję kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. 
W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą ponad 60 lokalizacji w ośmiu województwach. W kampanii pokazującej lokalnym społecznościom, jakim powietrzem oddychamy, weźmie udział aż siedem instalacji. W tym roku na Polski Alarm Smogowy, apeluje do koalicjantów, tworzących nowy rząd o przyspieszenie walki ze smogiem. 
W kraju wciąż dymi około 3 milionów „kopciuchów”, a Polska dalej znajduje się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej. Przy okazji startu kampanii, PAS apeluje do koalicjantów tworzących nowy rząd 
o przyspieszenie walki ze smogiem.  Zdaniem PAS kluczowe jest odblokowanie 3 mld  Euro z KPO na walkę ze smogiem 
(wsparcie wymiany starych kotłów na węgiel i drewno i termomodernizacji domów), przywrócenie i zaostrzenie norm jakości węgla, które zawieszono w lipcu 2023 r.  oraz wspieranie samorządów w skutecznym wdrażaniu uchwał antysmogowych, ponieważ stanowią one podstawowy instrument walki o czyste powietrze w regionach. 

W Częstochowie ustawiliśmy mobilne płuca już po raz drugi, poprzednio były na Placu Rady Europy. W tym roku miejsce ich "oddychania" jest wyjątkowe ponieważ znajdują się obok wspaniałego drzewa rosnącego na naszym Starym Rynku a stanowiącego przez większość roku naturalne płuca tego miejsca. Kolejna sprawa to fatalna jakość powietrza na Starym Mieście w Częstochowie, mam nadzieje, że nasza akcja przyczyni się do wzrostu świadomości wsród okolicznych mieszkańców o szkodliwości oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Warto dodać, że Postawienie "Mobilnych Płuc" w Częstochowie, zbiegło się w czasie z realizacją naszych projektów pt.: "#CzestoSMOGOWA 2024" i Audyt, Świadectwo dla "Wampira Energetycznego"- mówi lider CzAS Hubert Pietrzak

Tegoroczna kampania: „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, jest realizowana we współpracy z Fundacją Better Future, Grupą Luxmed oraz Allegro Foundation.

Mieszkańcy będą mogli zaobserwować naocznie zanieczyszczenia powietrza przez 14 dni.


Poniżej pierwszy materiał filmowy z ustawienia instalacji w naszym mieście.

Postawienie "Mobilnych Płuc" w ​Starym Mieście w Częstochowie, 
zbiegło się z rozpoczęciem naszych projektów pt.: 

Częstochowski Alarmu Smogowy : ​"#CzestoSMOGOWA 2024" 
Kłobucki Alarm Smogowy : "​Audyt, Świadectwo dla "Wampira Energetycznego"

W tej nowej formie już na początku 2024 roku, zaprosimy mieszkańców regionu do aktywnego uczestnictwa w naszych działaniach. 
Kolejną nowością jest zwiększenie dostępności również dla dla mieszkańców powiatu Kłobuckiego, 
dzięki współpracy z Kłobuckim Alarmem Smogowym i realizacją ich projektu.

MOBILNE PŁUCA W INNYCH MIASTACH

Kampania ma na celu nie tylko pokazanie zanieczyszczenia powietrza, ale również nakłania do działania, czyli ocieplenia domów i wymiany starych nieefektywnych kotłów i pieców. W sytuacji kryzysu energetycznego i niedoborów paliw rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Przy obecnych cenach ogrzewanie domu węglem spalanym w “kopciuchu” jest najdroższą metodą utrzymania komfortu cieplnego. Bardzo ważnym działaniem jest również ocieplenie domu. 
Aż 70% polskich domów nie ma wystarczającego ocieplenia ścian i stropów, co sprawia, że ogrzewanie takich domów oznacza znaczne straty finansowe. Ciepło ucieka zwiększając koszty ogrzewania domu – w ocieplonym domu koszty obniżają się przeciętnie o około połowę.

LINK do transmisji LIVE ON-LINE z instalacjami mobilnych płuc w sezonie grzewczym 2024 r.