Jak bardzo nas trują w regionie zawierciańskim? 
Czyli pomiar smogu (PM 10) w godzinach oraz dniach na przestrzeni lat

Najnowsze pomiary, które jak co roku publikuje Częstochowski Alarm Smogowy wskazują na znaczne zwiększenie poziomu toksycznego smogu w powiecie zawierciańskim. Na podstawie danych ze stacji w Zawierciu w powiecie zawierciańskim wykryto liczne przekroczenia norm dla smogu (PM 10). Polski Alarm Smogowy stworzył Ranking Miejscowości z największą ilością Smogu w 2020 roku. 
Niestety Zawiercie również znajduje w tym rankingu. Według Polskiego Alarmu (GIOŚ 2021) było 49 dni smogowych z przekroczeniem normy stężeń dla PM 10, która wynosi 50 µg/m³.
W 2021 roku Częstochowski Alarm Smogowy  rozpoczął realizację projektu #JurabezSmogu, którego efektem jest interaktywna mapa, natomiast w 2022 opracowane grafiki i wykresy powstały na podstawie oficjalnych wyników i pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ Zawiercie, ul. K.I. Gałczyńskiego 3). Co istotne, analiza dotyczy najnowszych danych z regionu, w których prowadzone są pomiary PMŚ. Nie jest znana sytuacja w pozostałych gminach powiatu zawierciańskiego, lecz można przypuszczać, że również i tam jakość powietrza często znacząco odbiega od obowiązujących norm.

Niestety najnowsze pomiary wskazują na znaczne wzrosty poziomu zanieczyszczenia smogiem w powiecie zawierciańskim. 
Porównując wartość średniodobową z przekroczeniami poziomu dopuszczalnego dla PM 10 w 2020 roku, Częstochowski Alarm Smogowy wyliczył 50 dni (1.326 godzin) – o jeden dzień więcej niż ustalił PAS (49 dni). W 2021 roku odnotowano jeszcze większy wzrost - 65 dni (1 672 godziny) w ciągu całego roku, w którym mieszkańcy regionu zawierciańskiego narażeni byli na oddychanie bardzo zanieczyszczonym powietrzem!   

Wykres pokazuje, jakie były wyniki rekordowe poziomów stężeń PM10 dla poszczególnych lat. 
Pomimo, że jak można zauważyć wartości zmalały to nadal nie osiągają poziomu akceptowalnego. Poziomy dopuszczalne dla wyników uśrednionych na przestrzeni 24 godzin jest to stężenie PM10 na poziomie do 50 µg/m³.

Na podstawie obliczeń wyznaczono średniodobowe wartości, dzięki którym można dostrzec, jak wielkie nastąpiły przekroczenia zanieczyszczeń powietrza PM10. Odwołując się do wartości 50 µg/m³ należy zauważyć, że takich przekroczeń jest znacznie więcej w 2021 roku w stosunku do 2020. A co za tym idzie, w naszym powietrzu zdarzały się prawie 3-krotne przekroczenia stężenia dla pyłu zawieszonego.

Wykresy przedstawiają skalę problemu. Między 2020, a 2021 rokiem jest olbrzymi wzrost ilości godzin oraz dni z przekroczoną normą dla PM10. 
Każdy poziom (oznaczenie: żółty, czerwony, bordowy) jest powyżej normy i niebezpieczny dla zdrowia. Najbardziej niepokojące jest to, że przez wiele dni mieszkańcy narażeni byli na stężenia powyżej 100 µg/m³. Oznacza to, że w 2021 roku mieliśmy aż 10 dni, w których występowały ponad 2-krotne przekroczenia norm.

Wykres pokazuje wartości godzinowe, stanowiące najbardziej szczegółową analizę. Warto zwrócić uwagę, że w 2021r. stężenie powyżej 80 µg/m³ występowało w regionie zawierciańskim więcej o 221 godzin w stosunku do roku ubiegłego.

Poniżej również prezentujemy w jakich okresach występuje najwięcej przekroczeń godzinowych w stężeniu PM10

Dla zaciekawionych tematem smogu oraz poziomu zanieczyszczeń w Powiecie Częstochowskim zapraszamy na stronę Poniżej

przekierowanie na strone


Stacja Pomiarowa w Zawierciu zaczęła działać w 12.08.2019 r. pomiar z tej stacji aż do końca roku 2019r. wykazał że na 169 dni pomiaru wykazano 27 dni z przekroczeniami stężeń PM10.