Świadectwo Charakterystyki Energetycznej dla Wampira Energetycznego

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej to drugi projekt 
Kłobuckiego Alarmu Smogowego.
Nasz pierwszy projekt był prowadzony we współpracy z Częstochowskim Alarmem Smogowym pt. Projekty z Termowizji
Dzięki niemu przeprowadziliśmy inspekcję budynków w Powiecie Kłobuckim. Pod lupę wzięliśmy nie tylko dobrze ocieplone budynki, ale także tak zwane 'Wampiry Energetyczne".
W obecnej edycji projektu mamy do zaoferowania sporządzenie świadectw charakterystyki energetycznej dla mieszkańców powiatu kłobuckiego.

Czym jest i do czego potrzeba świadectwa charakterystyki energetycznej

Dokument świadectwa charakterystyki energetycznej określa ilość energii potrzebną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Prawo europejskie nakłada obowiązek posiadania takiego świadectwa. Celem wprowadzenia tego obowiązku jest promowanie efektywności energetycznej w budownictwie i zwiększanie świadomości społecznej na temat oszczędności energii w budynkach. Informacje zawarte w świadectwie pozwalają właścicielowi, najemcy lub użytkownikowi budynku określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, co ułatwia oszacowanie kosztów związanych z jej zużyciem. Świadectwo charakterystyki energetycznej uwzględnia energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia oraz oświetlenia - w przypadku budynków niemieszkalnych. Ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków określono zasady sporządzania i przekazywania tych świadectw.

Aby uczestniczyć w projekcie i otrzymać Świadectwo Charakterystyki Energetycznej, należy spełnić następujące warunki:

Osoba zgłaszająca musi być właścicielem mieszkania lub budynku.

Poszukujemy budynków, które są niedocieplone lub gorzej zaizolowane, albo te z zastosowaniem starszego źródła ciepła.

Musi budynek być z terenu Powiatu Kłobuckiego.

Właściciel jest z obowiązany wyrazić zgodę na zaprezentowanie swojego budynku (w wersji anonimowej bez adresu), aby zachęcić do przeprowadzania podobnych Świadectw Charakterystyki Energetycznych innych mieszkańców.

Aby się zapisać wystarczy wysłać Email (klobuckialarmsmogowy@gmail.com) z adresem swojego budynku i spełnić powyższe warunki. Ze wszystkich państwa zgłoszeń nadesłanych do 31.05.2024r. spełniających powyższe kryteria formalne wytypujemy budynki do przeprowadzenia Świadectwa Charakterystyki Energetycznej. Serdecznie zachęcam