Jak bardzo nas trują…? – Tygodnik 7dni

Wywiad dla tygodnika 7dni:

 Tak zła sytuacja związana z dwukrotnym wzrostem poziomów zanieczyszczeń (pomiar dni z PM 10), spowodowanych smogiem w Częstochowie, jest skutkiem braku właściwych działań ze strony prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Zdecydowanie, łąki smogowe czy beton smogowy pod torami tramwajowymi to bardzo złe, drogie i nieskuteczne realizacje częstochowskiego magistratu. Te pieniądze winny być przeznaczone na dotacje dla Częstochowian do wymiany „kopciuchów” i finansowanie modernizacji zasobów mieszkaniowych urzędu miasta w kontekście wymian źródeł ciepła. A jak wiemy, prezydent Matyjaszczyk ma co wymieniać, to bagatela 3 247 sztuk przestarzałych źródeł ciepła, w tym 2 kotłownie węglowe (kuchni i pieców węglowych, pieców kaflowych, trzonów kuchennych), pozostających w mieszkaniowych zasobach Urzędu Miasta Częstochowy, stan na luty 2021 roku, co ustalił Tygodnik 7 dni

– mówi prezes Hubert Pietrzak, Częstochowski Alarm Smogowy w wywiadzie dla tygodnika 7dni.

Zachęcamy do zapoznania się z całością pierwszego artykułu opublikowanego w wydaniu tygodnika nr 8 (926) z dnia 24.02.2022 r. 

W 2022 roku rozpoczęliśmy realizację projektu „CzAS odetchnąć, czystym powietrzem!”, przy wsparciu Polskiego i Krakowskiego Alarmu Smogowego oraz Clean Air Fund. Jednym z jego filarów jest kampania społeczna prowadzoną wraz z Tygodnikiem 7 dni, mająca za zadanie ukazanie mieszkańcom regionu ciągle wzrastającego zagrożenia dla ich zdrowia i życia powodowanego przez wysokie stężenia Smogu. 

Zapraszamy do strony z naszymi wykresami i analizami pomiarów stężeń smogu w regionie Częstochowskim.