Mobilne Płuca po misji Częstochowa 2024

Takie płuca Przyjechały do nas

Mobilne płuca już jutro odjadą z naszego miasta, niestety przez dwa tygodnie zmieniły kolor ze śnieżno-białego na czarny, z powodu smogu…

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddychał” 14 dni na Starym Rynku w Częstochowie, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadały na białej materii pokrywającej instalację.

Kampania „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” nie tylko ma za cel pokazać jak zanieczyszczonym powietrzem oddychamy, ale przede wszystkim ma zachęcić do wymiany starych kotłów na paliwa stałe, które stanowią główne źródło smogu w naszym mieście. Podczas dzisiejszego spotkania dla mediów przedstawiliśmy porównawczo materiał zamontowany na płucach w 2022 roku, podczas funkcjonowania instalacji w analogicznym okresie czasu (14 dni) na Placu Rady Europy (pierwsze zdjęcie).

Jak widać porównanie wyraźnie pokazuje jaki mamy straszny smog na Starym Mieście w Częstochowie… Warto dodać, że teraz jak i poprzednio stacja pomiarowa GIOŚ nie odnotowała bardzo wysokich stężeń dla PM10, zatem strach pomyśleć jak wyglądają nasze płuca w przypadku przekroczenia normy dobowej dla pyłów zawieszonych. W ubiegłym roku mieliśmy 34 dni z przekroczonym stężeniem średnio-dobowym dla PM10, wszystkie przypadają na sezon grzewczy. 
Częstochowianie narażeni byli na oddychanie bardzo szkodliwym powietrzem nawet powyżej 100 µg/m ³, gdy dobowa norma wynosi tylko 50 µg/m³ dla PM10. 

mówi Hubert Pietrzak lider Częstochowskiego Alarmu Smogowego

W spotkaniu uczestniczyli również architekci z SARP Częstochowa: Marcin Cieśla i Hubert Wąsek (na drugim zdjęciu od lewej), padła intrygująca i bardzo ciekawa zapowiedz ze strony obu organizacji, połączyli siły w tej sprawie i wnioskują o ustanowienie Pomnikiem Przyrody drzewa rosnącego tuż za miejscem postawienia instalacji Mobilnych Płuc. 

Drzewo spełnia kryteria opisane w § 1. Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 4 grudnia
2017 r. w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody, poprzez wyróżnianie się wśród innych drzew tego samego gatunku w skali gminy oraz regionu, ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze, kulturowe oraz historyczne.

mówi architekt Hubert Wąsek

Klon na Rynku Starego Miasta w Częstochowie, mocno wpisany w pamięć miasta, stanowi (o czym informuje umieszczone oznaczenie) znak-symbol zakończenia Szlaku Orlich Gniazd, tak ważnego dla naszej tożsamości regionalnej. Jest też już ostatnim tak dużym drzewem na Starym Rynku stanowiącym naturale płuca tego miejsca przez większość roku.

Hubert Pietrzak z CzAS.


Dla przypomnienia w Częstochowie mobilne płuca były już po raz drugi, te na Starym Mieście działają od 24 stycznia 2024 r, a planowane zakończenie akcji nastąpiło 7 lutego br.

Tak wyglądały płuca przed wyjazdem z Częstochowy w 2024r.

Tegoroczna kampania: „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”, jest realizowana we współpracy z Fundacją Better Future, Grupą Luxmed oraz Allegro Foundation.