Mobilne płuca po misji w Częstochowie

Mobilne płuca już odjechały z naszego miasta, niestety przez dwa tygodnie zmieniły kolor ze śnieżno-białego na ciemno-grafitowy z powodu smogu…

W Częstochowie płuca zostały ustawione przez CzAS, w porozumieniu z Magistratem na Placu Rady Europy.  Instalację zasilania uruchomił Tauron za co bardzo dziękujemy.

W tym sezonie grzewczym instalacje mobilnych płuc odwiedzą łącznie 63 lokalizacje w dziewięciu województwach, na tej trasie znalazła się również Częstochowa, dzięki staraniom Częstochowskiego Alarmu Smogowego (CzAS) oraz przy wsparciu SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji. 

Dwumetrowy model ludzkich płuc „oddychał” pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadały na białym materiale naciągniętym na instalację.

Powietrze przepuszczane, było przez białą flizelinę pokrywającą płuca i dwa wentylatory stymulowały proces „oddychania”. Częstochowskie zanieczyszczenia powietrza filtrowane przez płuca osiadły na białym materiale, który – przybrał kolor grafitowy. 

Ostatnie chwilę Mobilnych płuc na misji w Częstochowie 13.12.2022 r.

Więcej na ten temat płuc w Częstochowie znajdziecie na stronie.

W Dniu Czystego Powietrza (14 listopada) mobilne płuca można było zobaczyć w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni – Kujawsko-Pomorskie, Otwocku na Mazowszu, Strzelinie na Dolnym Śląsku, Nowym Targu na Podhalu oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w woj. śląskim.